Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2020 Yılı Haziran Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2020 yılı Haziran ayında ortalama sıcaklıklar Manisa, Muğla, Datça, Marmaris Dalaman, Antalya, Adana, Osmaniye, Antalya, Adana, Osmaniye, Antakya, Kaş, Köyceğiz, Karaisalı, Erdemli Kale-Demre ve Batman çevrelerinde mevsim normallerinin altında; yurdumuzun kuzey kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer kesimlerinde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Haziran ayı ortalama sıcaklığı 21.3°C iken, 2020 Haziran ayı 21.7°C olarak gerçekleşmiştir. Haziran ayında en düşük sıcaklık 1.1ºC ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 43.3ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kumköy-Kilyos, Sarıyer, Kadıköy-Rıhtım, İstanbul, Sakarya, Bozcaada, Bandırma, Şile, Florya, Geyve çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 21.5°C iken, 2020 Haziran ayı 22.0°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 8.5°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 37.4°C olarak Edirne’de tespit edilmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Manisa, Muğla, Datça, Marmaris çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.3°C iken, 2020 Haziran ayı 22.8°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 5.0°C olarak Gediz’de, en yüksek sıcaklık ise 39.7°C olarak Nazilli’de tespit edilmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Dalaman, Antalya, Adana, Osmaniye, Antakya, Kaş, Köyceğiz, Karaisalı, Erdemli, Kale-Demre çevrelerinde mevsim normallerinin altında, Göksun çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.7°C iken, 2020 Haziran ayı 23.1°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 3.6°C olarak Acıpayam’da, en yüksek sıcaklık ise 40.7°C olarak Kozan’da tespit edilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.8°C iken, 2020 Haziran ayı 19.4°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 1.9°C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 36.1°C olarak Kırıkkale’de tespit edilmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde; Nallıhan çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 19.3°C iken, 2020 Haziran ayı 20.5°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 5.2°C olarak Bolu’da, en yüksek sıcaklık ise 37.8°C olarak Osmancık’ta tespit edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ardahan, Erzurum, Kars, Iğdır, Tortum, Çemişgezek, Erciş, Muradiye Van, Elbistan, Doğanşehir, Başkale, Yüksekova çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.7°C iken, 2020 Haziran ayı 19.6°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 1.1°C olarak Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 36.3°C olarak Palu’da tespit edilmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Birecik çevrelerinde mevsim normallerinin altında; Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Haziran ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26.9°C iken, 2020 Haziran ayı 27.0°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 8.2°C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 43.3°C olarak Cizre’de tespit edilmiştir.

2020 Yılı Haziran Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2020 Haziran ayında bir merkezde yeni ekstrem sıcaklık (minimum) gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Haziran
Minimum (°C)
Haziran 2020
Minimum (°C)
FARK
(°C)
Acıpayam 3.8 3.6 -0.2

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.