"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2018 Yılı MAYIS Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2018 yılı Mayıs ayında ortalama sıcaklıklar Senirkent, Acıpayam, Tefenni, Elmalı, İslahiye, Kırıkkale, Seydişehir, İspir, Oltu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.7°C iken, 2018 Mayıs ayı 18.6°C olarak gerçekleşmiştir. Mayıs ayında en düşük sıcaklık -0.7ºC ile Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 38,7ºC ile Kozan’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 16.9°C iken, 2018 Mayıs ayı 19.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17.8°C olarak Şile’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 20.8°C olarak Edirne’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.6°C iken, 2018 Mayıs ayı 21.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16.2°C olarak Kütahya’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 24.2°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Senirkent, Acıpayam, Tefenni, Elmalı ve İslahiye dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 19.3°C iken, 2018 Mayıs ayı 21.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 14.4°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25.3°C olarak Silifke’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kırıkkale dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 14.6°C iken, 2018 Mayıs ayı 16.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12.5°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18.3°C olarak Konya Ereğli ve Polatlı’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İspir ve Oltu dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.2°C iken, 2018 Mayıs ayı 17.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13.3°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 20.2°C olarak Amasya’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ardahan, Erzurum, Kars, Van, Sarıkamış, Erciş, Muradiye ve Sarız dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 13.6°C iken, 2018 Mayıs ayı 14.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9.1°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18.8°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kilis dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20.7°C iken, 2018 Mayıs ayı 21.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17.9°C olarak Şırnak’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23.4°C olarak Ceylanpınar ve Akçakale’de gerçekleşmiştir.

2018 Yılı MAYIS Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Mayıs 2018’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.