Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2019 Yılı Mart Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2019 yılı Mart ayında ortalama sıcaklıklar Edirne, Kırklareli, İstanbul, Çanakkale, Bandırma, Uzunköprü, Malkara, Dikili, İzmir, Kuşadası, Datça, Nazilli, Milas ve Sinop çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Mart ayı ortalama sıcaklığı 7.1°C iken, 2019 Mart ayı 8.0°C olarak gerçekleşmiştir. Mart ayında en düşük sıcaklık -25.0ºC ile Ağrı’da, en yüksek sıcaklık ise 26.4ºC ile Adana’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne, Kırklareli, İstanbul, Çanakkale, Bandırma, Uzunköprü ve Malkara çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.8°C iken, 2019 Mart ayı 9.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 7.6°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 12.3°C olarak Bozcaada’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Dikili, Burhaniye, İzmir, Kuşadası, Datça, Nazilli ve Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.6°C iken, 2019 Mart ayı 11.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6.9°C olarak Kütahya ve Afyonkarahisar’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15.1°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.0°C iken, 2019 Mart ayı 11.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 4.0°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15.5°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.7°C iken, 2019 Mart ayı 5.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 1.9°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8.0°C olarak Kırıkkale’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sinop çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.4°C iken, 2019 Mart ayı 7.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 1.8°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9.9°C olarak Sinop’ta gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.9°C iken, 2019 Mart ayı 2.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3.1°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 7.9°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.8°C iken, 2019 Mart ayı 9.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5.9°C olarak Şırnak’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11.2°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2019 Yılı Mart Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2019 Mart ayında yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2019

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.