Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2019 Yılı Ocak Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2019 yılı Ocak ayında ortalama sıcaklıklar Karadeniz bölgesinin kıyı kesimleri ile Edirne, Geyve, Düzce, Iğdır, Horasan, Malazgirt ve Erciş çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Kaş ve Bitlis çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.7°C iken, 2019 Ocak ayı 3.7°C olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında en düşük sıcaklık -28.1ºC ile Yüksekova’da, en yüksek sıcaklık ise 23.5ºC ile Trabzon’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne ve Geyve çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.1°C iken, 2019 Ocak ayı 6.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 3.5°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9.4°C olarak Bozcaada’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.3°C iken, 2019 Ocak ayı 6.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 1.7°C olarak Emirdağ’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11.9°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kaş çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.4°C iken, 2019 Ocak ayı 7.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3.2°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 12.5°C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -0.9°C iken, 2019 Ocak ayı 0.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3.9°C olarak Gemerek’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 2.6°C olarak Akşehir’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimleri ile Düzce çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 2.8°C iken, 2019 Ocak ayı 4.4°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3.7°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10.4°C olarak Hopa’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Iğdır, Horasan, Malazgirt ve Erciş çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Bitlis çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -4.8°C iken, 2019 Ocak ayı -3.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -9.5°C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 2.4°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ocak ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.4°C iken, 2019 Ocak ayı 5.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2.5°C olarak Şırnak’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 7.3°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2019 Yılı Ocak Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ocak 2019’de bir merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Ocak
Maksimum (°C)
Ocak 2019
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
ELAZIĞ 12.4 13.0 0.6

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 8 Şubat 2019

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.