Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2022 Yılı Ağustos Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1991-2020 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2022 yılı Ağustos ayında ortalama sıcaklıklar, Antakya, Kaş, Korkuteli, Elmalı, çevrelerinde mevsim normallerinin altında; Ege Bölgesi’nin kıyı kesimleri, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin genelinde, Eskişehir, Akşehir, Yunak, Seydişehir, Sivrihisar, Bolu, Karabük, Osmancık, Nallıhan, Beypazarı, Ergani çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ağustos ayı ortalama sıcaklığı 25.1 °C olup 2022 Ağustos ayı sıcaklığı da 26.4 °C olarak gerçekleşmiştir. Ağustos ayında en düşük sıcaklık 6.2 ºC ile Horasan’da, en yüksek sıcaklık ise 47.4 °C ile Cizre’de gözlenmiştir. 2022 yılı Ağustos ayı son 52 yılın en sıcak 3. Ağustos ayı olarak gerçekleşmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edirne, Çorlu, Kumköy/Kilyos, İstanbul, Kocaeli, Gökçeada, Uzunköprü, Şile, Lüleburgaz çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 24.6 °C iken, 2022 Ağustos ayı 25.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 15.3 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 38.4 °C olarak Kocaeli’de gözlenmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 26.5 °C iken, 2022 Ağustos ayı 26.9 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 12.9 °C olarak Kütahya ve Tavşanlı’da, en yüksek sıcaklık ise 41.6 °C olarak Milas’da gözlenmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Isparta, Beyşehir, Senirkent, Göksun, Eğirdir, Acıpayam, Kale/Demre, çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde; Antakya, Kaş, Korkuteli, Elmalı çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 27.4 °C iken, 2022 Ağustos ayı 27.7 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 7.1 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 42.3 °C olarak Manavgat’da gözlenmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sivas, Akşehir, Yunak, Seydişehir, Sivrihisar çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22.7 °C iken, 2022 Ağustos ayı 24.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 8.1 °C olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 38.6 °C olarak Çankırı’da gözlenmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bolu, Karabük, Osmancık, Nallıhan, Beypazarı çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.1 °C iken, 2022 Ağustos ayı 24.9 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 11.0 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 39.9 °C olarak Beypazarı ve Artvin’de gözlenmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ergani çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 23.4 °C olup 2022 Ağustos ayı da 25.6 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 6.2 °C olarak Horasan’da, en yüksek sıcaklık ise 40.9 °C olarak Elazığ ve Palu’da gözlenmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Şırnak, Cizre çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ağustos ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 30.8°C olup 2022 Ağustos ayı da 31.3 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık 14.4 °C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 47.4 °C olarak Cizre’de gözlenmiştir.

Bölgesel Bazlı Aylık Ortalama Sıcaklıklarının Uzun Yıllar İle Karşılaştırılması

2022 Yılı Ağustos Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2022 Ağustos ayında 3 adet yeni ekstrem sıcaklık(Maksimum) gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Ağustos
Maksimum (°C)
Ağustos 2022
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
KARS 35.4 37.1 1.7
HORASAN 38 39.3 1.3
SARIKAMIŞ 34.2 35.2 1.0

Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2022

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.