Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2018 Yılı KASIM Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2018 yılı Kasım ayında ortalama sıcaklıklar Marmara bölgesinin Trakya kesimi ile Çanakkale, Bilecik ve Balıkesir çevreleri, Ege bölgesinin iç kesimleri ile İzmir, Kuşadası ve Çeşme çevreleri, Akdeniz bölgesinin iç kesimleri ile doğusu, İç Anadolu bölgesinin güneyi ile Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Kayseri çevreleri, Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümü ile Samsun, Giresun, Hopa, Artvin, Gümüşhane ve Merzifon çevreleri, Doğu Anadolu bölgesinin Erzurum, Van ve Muş dışında kalan yerleri ile Güneydoğu Anadolu bölgesi mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Kasım ayı ortalama sıcaklığı 8.9°C iken, 2018 Kasım ayı 10.4°C olarak gerçekleşmiştir. Kasım ayında en düşük sıcaklık -12.7ºC ile Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 32.3ºC ile Milas’ta tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin Trakya kesimi ile Çanakkale, Bilecik ve Balıkesir dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 10.4°C iken, 2018 Kasım ayı 11.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9.6°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13.9°C olarak Bozcaada’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin iç kesimleri ile İzmir, Kuşadası ve Çeşme dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.3°C iken, 2018 Kasım ayı 12.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 7.6°C olarak Afyonkarahisar’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18.6°C olarak Datça’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin iç kesimleri ile doğusunda mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12.9°C iken, 2018 Kasım ayı 14.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5.6°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 19.5°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin güneyi ile Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Kayseri dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5.6°C iken, 2018 Kasım ayı 7.3°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 3.0°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9.0°C olarak Ankara’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin Batı Karadeniz bölümü ile Samsun, Giresun, Hopa, Artvin, Gümüşhane ve Merzifon dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8.4°C iken, 2018 Kasım ayı 9.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 3.4°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 14.6°C olarak Sinop’ta gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Erzurum, Van, Muş, Çemişgezek, Malazgirt ve Özalp dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.1°C iken, 2018 Kasım ayı 5.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 0.3°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10.5°C olarak Ergani’de gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.2°C iken, 2018 Kasım ayı 11.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9.6°C olarak Şırnak’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13.8°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2018 Yılı KASIM Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Kasım 2018’de 5 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar KASIM
Maksimum (°C)
KASIM 2018
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
DATÇA 30.1 30.3 0.2
BURHANİYE 28.3 30.3 2.0
MİLAS 31.5 32.3 0.8
ALANYA 30.0 30.3 0.3
KORKUTELİ 26.4 27.0 0.6

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum


Güncelleme Tarihi: 7 Aralık 2018

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.