18 mart
"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2017 Yılı EKİM Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2017 yılı Ekim ayında ortalama sıcaklıklar Balıkesir, Bolu, Bitlis, Tunceli ve Batman dolaylarında mevsim normallerinin altında, Antalya ve Silifke civarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Ekim ayı ortalama sıcaklığı 15.0°C iken 2017 Ekim ayı 14.8°C olarak gerçekleşmiştir. Ekim ayında en düşük sıcaklık -4.7ºC ile Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 33.4ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Balıkesir dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.3°C iken, 2017 Ekim ayı 14.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12.7°C olarak Lüleburgaz’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15.7°C olarak Kocaeli’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 16.8°C iken, 2017 Ekim ayı 16.6°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11.0°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 21.1°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Antalya ve Silifke dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.7°C iken, 2017 Ekim ayı 19.0°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 10.0°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23.7°C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12.0°C iken, 2017 Ekim ayı 11.7°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 8.0°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13.4°C olarak Aksaray’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bolu dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 14.2°C iken, 2017 Ekim ayı 13.8°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9.2°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17.0°C olarak Trabzon’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bitlis ve Tunceli dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.2°C iken, 2017 Ekim ayı 10.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5.1°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15.6°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18.8°C iken, 2017 Ekim ayı 18.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16.9°C olarak Batman’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21.6°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2017 Yılı EKİM Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ekim 2017’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 6 Kasım 2017

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.