Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi Mevsimlik Sıcaklık Analizi

Aylar OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK


2022 Yılı Aralık Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1991-2020 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2022 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar, Balıkesir, Hatay, Nevşehir, Zara, Pınarbaşı/Kayseri, Karapınar, Ulukışla, Oltu, Tortum, Doğubeyazıt, Batman çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Aralık ayı ortalama sıcaklığı 4.8 °C olup 2022 Aralık ayı sıcaklığı da 8.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Aralık ayında en düşük sıcaklık -18.5 ºC ile Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 24.8 °C ile Ordu’da gözlenmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde 2022 yılı Aralık ayı ortalama sıcaklığı, uzun yıllar ortalamasının 3.9 °C üzerinde olup sıcaklıklarda en fazla artışın olduğu bölge olarak dikkat çekmiştir. 2022 yılı Aralık ayı sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde geçen bir ay olmuştur. 2022 yılı Aralık ayı ortalama sıcaklığı, uzun yıllar ortalamasının 3.2 °C üzerinde gerçekleşmiş olup, 2022 yılı Aralık ayı son 52 yılın en sıcak Aralık ayı olarak kayıtlara geçmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Balıkesir çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.0 °C iken, 2022 Aralık ayı 10.3°C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -3.7 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 24.6 °C olarak Kocaeli’de gözlenmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.9 °C iken, 2022 Aralık ayı 10.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -5.7 °C olarak Kütahya’da, en yüksek sıcaklık ise 23.3 °C olarak Aydın’da gözlenmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Hatay çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.1 °C iken, 2022 Aralık ayı 11.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -7.7 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 24.6 °C olarak Adana’da gözlenmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Nevşehir, Zara, Pınarbaşı/Kayseri, Karapınar, Ulukışla çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.4 °C iken, 2022 Aralık ayı 4.6 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -12.8 °C olarak Pınarbaşı (Kayseri)’nda, en yüksek sıcaklık ise 18.3°C olarak Akşehir’de gözlenmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Oltu çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.8 °C iken, 2022 Aralık ayı 7.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -10.4°C olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 24.8 °C olarak Ordu’da gözlenmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Tortum, Doğubeyazıt çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -1.5 °C iken 2022 Aralık ayı da 2.4 °C olarak gerçekleşmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde 2022 yılı Aralık ayı ortalama sıcaklığı, uzun yıllar ortalamasının 3.9 ° C üzerinde olup sıcaklıklarda en fazla artışın olduğu bölge olarak dikkat çekmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık –18.5 °C olarak Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 16.0 °C olarak Ahlat ve Ergani’de gözlenmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman çevresinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.4 °C iken 2022 Aralık ayı da 9.2 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -4.8 °C olarak Diyarbakır’da, en yüksek sıcaklık ise 22.2 °C olarak Akçakale’de gözlenmiştir.

Bölgesel Bazlı Aylık Ortalama Sıcaklıklarının Uzun Yıllar İle Karşılaştırılması

2022 Yılı Aralık Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

2022 Aralık ayında 1adet yeni ekstrem sıcaklık (Maksimum) gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Aralık
Maksimum (°C)
Aralık 2022
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
AHLAT 15.1 16.0 0.9

Tablo
Aylık Ortalama Sıcaklık Tablosu
Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum


Güncelleme Tarihi: 9 Aralık 2022

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.