MeteoUyarı Nedir?

Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler

 • Kuvvetli meteorolojik hadiseler, günlük hayatın işleyişini aksatan, can ve mal kayıplarına sebep olabilen meteorolojik olaylardır.
 • Meteorolojik uyarılar, kuvvetli meteorolojik hadiselerin sebep olduğu olumsuz etkilerin azaltılması, zarar ve kayıpların en aza indirilmesi, vatandaşların ve ilgililerin gerekli tedbirleri almasına yönelik bilgi ve verilerin kamuoyuna duyurulmasıdır.

Renk Kodu Uyarı Sistemi - MeteoUYARI

 • MeteoAlarm Avrupa Meteoroloji Servisleri Ağı (EUMETNET) faaliyetleri kapsamında geliştirilen, Avrupa ülkelerinde kuvvetli meteorolojik hadiseleri uyarı seviyelerine göre renk ve simgelerle gösteren bir sistemdir.
 • Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeli tarafından yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen MeteoUYARI uygulaması ile meteorolojik uyarıların vatandaşlarımız ve yetkililer tarafından daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir.
 • 34 Avrupa ülkesi tarafından belirlenen renkler ve sınıflandırılmalar MeteoUYARI sistemine uyarlanmıştır.

MeteoUYARI

MGM’nin hazırlayıp yetkili kişiler ile paylaştığı uyarılar, MeteoUYARI sistemine uyarlanmıştır. Bu sayede uyarıların daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. Uyarı seviyeleri ve renkler, meteorolojik hadisenin şiddeti, görülme sıklığı, etki alanı ve süresi dikkate alınarak belirlenir.

RENK KODU UYARI SEVİYESİ
YEŞİL Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.
SARI Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.
TURUNCU Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.
KIRMIZI Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.
 • Benzer meteorolojik hadiselerin etkileri bölgelere göre farklılık göstermektedir. Örneğin; Erzurum’da 10 cm. kar yağışı günlük hayatta önemli bir aksaklığa sebep olmazken İstanbul’da ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Meteorolojik hadiselerin şiddetini, zamanını ve süresini her zaman kesin olarak söylemek mümkün olmamakla birlikte; yayınlanan uyarı atmosferik şartların tehlikeli şekilde gelişebileceğini ifade eder.

MeteoUYARI ‘da Yer Alan Meteorolojik Hadiseler

Hadise Açıklaması
Soğuk Hava Dalgası
Sıcak Hava Dalgası
Sis
Zirai Don
Buzlanma ve Don
Toz Taşınımı
Kar Erimesi
Çığ
Kar
Gökgürültülü Sağanak Yağış (Yıldırım, Dolu, Hortum)
Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına
Yağmur/Sağanak

MeteoUYARI Kullanımı

MeteoUYARI sayfasına www.mgm.gov.tr/Meteouyari/turkiye.aspx adresinden ulaşılabilir.
 • Sayfa açıldığında Türkiye haritası üzerinde uyarı durumları renkler ile ifade edilmektedir.
 • Sayfada 2 günlük uyarılar gösterilmektedir.
 • Hadise ikonlarının üzerine gelince ikonların anlamları yazmaktadır.
 • Sayfada yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı uyarıların anlamlarını gösteren açılır pencereler hazırlanmıştır.
 • Türkiye haritasının hemen altında illere ait uyarılar renk kodlarıyla listelenmiştir.
 • Uyarı yapılan ile ait detay bilgi için harita üzerine yada il listesine tıklamak yeterli olacaktır.

Seçilen il ve ilçeler için hazırlanan uyarılar renk kodlarıyla listelenmektedir.

 • İlçelere ait uyarıların detayına haritaya veya listeye tıklanarak ulaşılabilmektedir.

İlçeye girilen uyarının detay görünümü aşağıdaki şekilde gösterilmektedir.