Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2014 Yılı ARALIK Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2014 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar; Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Lüleburgaz, Uzunköprü, Yalova, Akhisar, İzmir, Manisa, Amasra, İnebolu, Sinop, Zonguldak, Bitlis, Batman, Cizre, Mardin ve Siirt dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Aralık ayında en düşük ortalama sıcaklık -3,8 ºC ile Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,0 ºC ile İskenderun’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Lüleburgaz, Uzunköprü ve Yalova dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6,1 °C olarak Edirne’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,4 °C olarak Kocaeli’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akhisar, İzmir ve Manisa dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5,5 °C olarak Emirdağ’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 15,7 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 3,6 °C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,0 °C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2,0 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 6,8 °C olarak Aksaray’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Amasra, İnebolu, Sinop ve Zonguldak dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 1,7 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 12,7 °C olarak Hopa’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bitlis dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3,8 °C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 6,1 °C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Cizre, Mardin ve Siirt dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6,6 °C olarak Batman’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,0 °C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2014 Yılı ARALIK Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Aralık 2014’de 2 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar ARALIK
Maksimum (°C)
ARALIK 2014
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Florya 20.0 20.2 0.2
Edremit 22.8 23.5 0.7

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Uyarı


Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

23

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51