Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2014 Yılı AĞUSTOS Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2014 yılı Ağustos ayında ortalama sıcaklıklar; Marmara bölgesinin batısı, Ege bölgesinin Manisa, İzmir Aydın, Uşak, Afyonkarahisar ve Denizli dolayları, İç Anadolu bölgesinin Ankara ve Kırıkkale dolayları, Akdeniz bölgesinin batı ve doğu kesimleri ile Güney Doğu Anadolu bölgesinin orta ve doğu kesimlerin de mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, diğer bölgelerde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayında en düşük ortalama sıcaklık 18,1 ºC ile Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 34,3 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Florya, Lüleburgaz, Tekirdağ ve Uzunköprü dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 24,1 °C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,1 °C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bodrum, Çeşme, Dikili, Kütahya, Marmaris, Milas, Salihli ve Simav civarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,3 °C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,1 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Alanya, Burdur, Fethiye, Silifke ve Göksun dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 22,7°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,2 °C olarak Fethiye’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ankara, Akşehir, ve Kırıkkale dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,9 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,2 °C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Düzce dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 21,6 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,4 °C olarak Amasya’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,1 °C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,2°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Siirt dolaylarında Mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 28,8 °C olarak İslâhiye’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 34,3°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2014 Yılı AĞUSTOS Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ağustos 2014’de 1 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar AĞUSTOS
Maksimum (°C)
AĞUSTOS 2014
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Elazığ 41.2 41.4 0.2

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama MaksimumDünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2014

22

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51