Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2014 Yılı HAZİRAN Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2014 yılı Haziran ayında ortalama sıcaklıklar; Karadeniz Bölgesinin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, İç Ege, Göller bölgesi dolaylarında mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Haziran ayında en düşük ortalama sıcaklık 12,9 ºC ile Sarıkamış’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 31,1 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Balıkesir dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,3 °C olarak Bilecik’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,5 °C olarak Kocaeli’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin iç kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,7 °C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,2 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin Elmalı kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17,1°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,0 °C olarak Silifke’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akşehir ve Beyşehir dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15,3 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 20,7 °C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,1 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,7 °C olarak Rize’de gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12,9 °C olarak Sarıkamış’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,6°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 25,1 °C olarak Gaziantep’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 31,1°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2014 Yılı HAZİRAN Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Haziran 2014’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama MaksimumDünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2014

27

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51