Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2016 Yılı TEMMUZ Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2016 yılı Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar; Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin Gaziantep dışında kalan yerleri, İç Anadolu Bölgesinin Konya ve Eskişehir dışında kalan yerleri, Ege Bölgesinin kuzey kesimleri ve Marmara Bölgesinin güney kesimleri ile Lüleburgaz çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Temmuz ayında en düşük ortalama sıcaklık 15,6 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 35,2 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin güney kesimleri ile Lüleburgaz çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,6°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,9°C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Afyonkarahisar, Akhisar, Çeşme, İzmir, Emirdağ, Edremit, Kütahya, Manisa, Salihli ve Simav dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir En düşük ortalama sıcaklık 22,6°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 34,5°C olarak Milas’ta gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Hatay, Beyşehir, Isparta, Göksun ve Osmaniye dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 21,6°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,0°C olarak Silifke’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Aksaray, Cihanbeyli, Eskişehir ve Konya çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,9°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,9°C olarak Cihanbeyli’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 19,3°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 24,6°C olarak Amasya’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15,6 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 27,9°C olarak Elazığ’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Gaziantep dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer yerlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 29,2°C olarak Kilis’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 35,2 °C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2016 Yılı TEMMUZ Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Temmuz 2016’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2016

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2016

34

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51