Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı NİSAN Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Nisan ayında ortalama sıcaklıklar; Ülkemizin iç kesimleri ile Artvin, Gümüşhane, Bartın, Balıkesir, Manisa, İzmir, Batman dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Nisan ayında en düşük ortalama sıcaklık 3,1 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18,0 ºC ile İskenderun’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Balıkesir dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9,9 °C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 12,7 °C olarak Edirne’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Afyonkarahisar, Akhisar, Emirdağ, İzmir, Kütahya, Simav ve Uşak dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 8,1 °C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,5 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Isparta Antalya dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 7,2 °C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18 °C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Gemerek, Kangal, Karaman, Konya, Nevşehir ve Sivas dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5,5 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,2 °C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar batı ve orta Karadeniz’in iç kesimleri ile Artvin ve Bartın dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6,2 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 11,1 °C olarak Trabzon’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 3,1 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13,9 °C olarak Iğdır’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Batman ve Cizre dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12,6 °C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,1 °C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2015 Yılı NİSAN Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Nisan 2015’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

24

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51