Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2014 Yılı EKİM Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2014 yılı Ekim ayında ortalama sıcaklıklar; Antalya, Eskişehir ve Akçakoca dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde, Bitlis, Hakkari ve Yüksekova dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Ekim ayında en düşük ortalama sıcaklık 6,1 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,8 ºC ile İskenderun’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13,9 °C olarak Kırklareli’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,0 °C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12,1 °C olarak Emirdağ’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,3 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Antalya dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 10,7°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,8 °C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 8,6 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13,7 °C olarak Kırşehir’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akçakoca dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9,7 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,4 °C olarak Trabzon’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bitlis, Hakkari ve Yüksekova dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6,1 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15,1°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,8 °C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,0°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2014 Yılı EKİM Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ekim 2014’de ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama MaksimumDünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2014

23

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51