Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı Mayıs Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Mayıs ayında ortalama sıcaklıklar; Marmara Bölgesi ile Ayvalık, Dikili, Edremit, Kuşadası, Kütahya, Alanya, Silifke, Hatay, Eskişehir, Konya ve Bolu dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Mayıs ayında en düşük ortalama sıcaklık 8,8 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,8 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Balıkesir dışında bölgenin tamamında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,8 °C olarak Şile’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,0 °C olarak Edirne’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Ayvalık, Dikili, Edremit, Kuşadası ve Kütahya dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15,8 °C olarak Afyonkarahisar’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,0 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Alanya, Silifke, Hatay ve İskenderun dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13,2 °C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,0 °C olarak Silifke’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Eskişehir ve Konya dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11,3 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,4 °C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

: Ortalama sıcaklıklar Bolu ve dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11,9 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18,7 °C olarak Amasya’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 8,8 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18,4 °C olarak Iğdır’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 19,4 °C olarak Batman’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,8 °C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2015 Yılı Mayıs Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Mayıs 2015’de bir yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Mayıs
Maksimum (°C)
Mayıs 2015
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Tokat 36.1 36.4 0.3

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

27

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51