Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı Ekim Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Ekim ayında ortalama sıcaklıklar; Akdeniz bölgesi ve İç Anadolu bölgesinin güneyi ile Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Bandırma, Bartın, Akçakoca, Kastamonu, Hopa, Erzurum, Van, Elazığ, Diyarbakır ve Gaziantep çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken Ülkemizin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Ekim ayında en düşük ortalama sıcaklık 6,8 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 24,6 ºC ile İskenderun’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bandırma dışında bölgenin diğer yerlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken Bandırma’da mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 14,1°C olarak Kırklareli’nde, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,1°C olarak Bandırma’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bodrum, Kuşadası, Marmaris ve Milas civarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13,0°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,4°C olarak Milas’ta gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kahramanmaraş ve Elmalı dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer yerlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12,0°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 24,6°C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin güneyi ile Eskişehir ve Çankırı dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 10,1°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15,5°C olarak Aksaray’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bartın, Akçakoca, Kastamonu ve Hopa dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 10,4°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,5°C olarak Trabzon’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Erzurum, Van ve Elazığ dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 6,8°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,6°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Diyarbakır, Gaziantep ve Ceylanpınar dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,3°C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,6°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2015 Yılı Ekim Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ekim 2015’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

35

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51