Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı ŞUBAT Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Şubat ayında ortalama sıcaklıklar; Antalya, Eskişehir, Sivas, Karadeniz bölgesinin doğusu, Doğu Anadolu bölgesinin iç ve doğu kesimleri ile Diyarbakır dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Şubat ayında en düşük ortalama sıcaklık -9,0 ºC ile Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13,3 ºC ile İskenderun’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 4,3 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8,2 °C olarak Kocaeli’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir En düşük ortalama sıcaklık 1,9 °C olarak Emirdağ’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 11,6 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Antalya dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -0,2 °C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13,3 °C olarak İskenderunda gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir ve Sivas dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -1,8 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 3,9 °C olarak Aksaray’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akcakoca ve bölgenin doğusunda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir.. En düşük ortalama sıcaklık -0,8 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9,4 °C olarak Trabzon’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin iç ve doğu kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -9,0 °C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 4,3 °C olarak Iğdır’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Diyarbakır dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 5,3 °C olarak Gaziantep’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 9,4 °C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2015 Yılı ŞUBAT Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Şubat 2015’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

27

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51