"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2016 Yılı EYLÜL Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2016 yılı Eylül ayında ortalama sıcaklıklar; Doğu Anadolu Bölgesinin iç ve kuzey kesimleri ile, Bitlis, Batman, Mardin, Bayburt ve Hatay çevrelerinde mevsim normallerinin altında, Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgelerinin kıyı kesimleri ile Kırklareli, Eskişehir Amasra ve Akçakoca çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Eylül ayında en düşük ortalama sıcaklık 10,4 ºC ile Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,5 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Marmara Bölgelerinin kıyı kesimleri ile Kırklareli çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 19,3°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,4°C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Dikili, Bodrum, Kuşadası ve Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17,4°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,0°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde, Hatay ve İslâhiye çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15,6°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 27,3°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13,1°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 19,2°C olarak Aksaray’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akçakoca ve Amasra çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Bayburt ve Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13,4°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,2°C olarak Samsun’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin iç ve kuzey kesimleri ile Bitlis çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 10,4°C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,8°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Batman, Mardin ve Siverek çevrelerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,5°C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,5°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2016 Yılı EYLÜL Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Eylül 2016’de 3 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar EYLÜL
Maksimum (°C)
EYLÜL 2016
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Giresun 32.8 32.9 0.1
Rize 33.4 34.6 1.2
Trabzon 33.2 37.9 4.7

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.