Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı Aralık Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar; İç Anadolu bölgesinin büyük bir kısmı ile Bartın, Düzce, Kastamonu, Amasya, Tokat, Çorum, Bayburt, Kütahya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Manisa, Ağrı ve Bitlis dolaylarında mevsim normallerinin altında, Antalya dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, Ülkemizin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir.Aralık ayında en düşük ortalama sıcaklık -10,4 ºC ile Ağrı’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 14,6 ºC ile Alanya’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Balıkesir dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2,9°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8,1°C olarak Florya’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Afyonkarahisar, Akhisar, Kütahya, Manisa, ve Salihli dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -1,1°C olarak Emirdağ’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 12,8°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Antalya dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer yerlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -0,2°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 14,6°C olarak Alanya’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin doğu kesimleri ile Konya ve Eskişehir dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -3,9°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 0,4°C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Amasya, Bartın, Bayburt, Çorum, Düzce, Kastamonu ve Tokat dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -6,6°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8,9°C olarak Giresun’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ağrı ve Bitlis dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -10,4°C olarak Ağrı’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 3,2°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2,7°C olarak Batman’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8,8°C olarak Kilis’te gerçekleşmiştir.

2015 Yılı Aralık Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Aralık 2015’de bir yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Aralık
Maksimum (°C)
Aralık 2015
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Milas 24.6 25.8 1.2

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2016

23

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51