Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2016 Yılı MAYIS Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2016 yılı Mayıs ayında ortalama sıcaklıklar; Doğu Karadenizin kıyı kesimleri ile İstanbul, Bandırma, Tekirdağ ve Diyarbakır dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde, Çankırı dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Mayıs ayında en düşük ortalama sıcaklık 8,5 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,6 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İstanbul, Bandırma, Tekirdağ dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,0°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18,3°C olarak Bursa’da gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 14,4°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,3°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12,9°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,2°C olarak Silifke’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Çankırı dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11,2°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,0°C olarak Karaman’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Doğu Karadenizin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgeniz diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11,9°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 17,3°C olarak Amasya’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 8,5 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 18,5°C olarak Iğdır’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Diyarbakır dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer yerlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 19,5°C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,6 °C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2016 Yılı MAYIS Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Mayıs 2016’da yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2016

35

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51