Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2014 Yılı TEMMUZ Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2014 yılı Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar; İç Anadolu bölgesi, Karadeniz Bölgesinin orta ve doğu kesimleri, Doğu Anadolu bölgesinin batı ve kuzeyi ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Kütahya, Bolu ve Silifke dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Temmuz ayında en düşük ortalama sıcaklık 17,0 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 34,7 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, İstanbul, Kocaeli ve Yalova dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,7 °C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,6 °C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kütahya civarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 22,8 °C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,6 °C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Silifke ve Göksun dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 22,4°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,9 °C olarak Mersin’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Akşehir, Beyşehir, Kırıkkale, Sivrihisar ve Ulukışla dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,4 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,2 °C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Zonguldak, Akçakoca, Bartın, Düzce, Hopa, İnebolu, Kastamonu, Samsun ve Trabzon dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,7 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,9 °C olarak Amasya’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin batı ve kuzeyinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17,0 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 29,9°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 28,3 °C olarak Kilis’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 34,7°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2014 Yılı TEMMUZ Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Temmuz 2014’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama MaksimumDünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2014

23

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51