Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı Temmuz Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar; Marmara bölgesinin Edirne, Kırklareli, İstanbul-Sarıyer ve Kumköy kesimlerinde, Silifke ve Bayburt civarları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin doğu kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, yurdumuzun diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Temmuz ayında en düşük ortalama sıcaklık 17,4 ºC ile Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 35,7 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Edirne, Kırklareli, İstanbul-Sarıyer ve Kumköy kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,2°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,4°C olarak Edirne’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 22,1°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 29,8°C olarak Milas’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Silifke dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 21,7°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 29,1°C olarak Kahramanmaraş’ta gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,9°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 24,5°C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Bayburt dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,1°C olarak Şebinkarahisar’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,9°C olarak Sinop’ta gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin kuzey ve doğusunda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17,4°C olarak Ardahan’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,7°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Cizre, Mardin ve Siirt dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 28,5°C olarak İslahiye’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 35,7°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2015 Yılı Temmuz Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Temmuz 2015’de 3 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar Temmuz
Maksimum (°C)
Temmuz 2015
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Akhisar 44.6 44.7 0.1
Hınıs 37.2 38.0 0.8
Malatya 42.2 42.5 0.3

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

27

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51