"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2016 Yılı AĞUSTOS Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2016 yılı Ağustos ayında ortalama sıcaklıklar; Ege Bölgesinin Muğla Aydın, Edremit, Ayvalık ve Dikili dışında kalan yerler, İç Anadolu Bölgesinin batısı ve kuzeyi, Karadeniz Bölgesinin orta kesinleri ile, Uzunköprü, Lüleburgaz, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Isparta, Finike, Osmaniye, Hatay ve Kars çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, yurdumuzun diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayında en düşük ortalama sıcaklık 17,6 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 35,7 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Lüleburgaz, Uzunköprü, Balıkesir ve Bilecik dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,9°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,9°C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Edremit, Ayvalık, Dikili, Bodrum, Kuşadası, Muğla ve Aydın çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 22,1°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 29,7°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Isparta, Elmalı, Finike, Osmaniye, İslahiye ve Hatay çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 22,3°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,2°C olarak Kahramanmaraş’ta gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin batı ve kuzeyinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,9°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,7°C olarak Cihanbeyli’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bolu, Çorum, Sinop ve Kastamonu çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer yerlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 20,5°C olarak Bolu’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,0°C olarak Rize’de gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Kars çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17,6°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,2°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamımda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 29,4°C olarak Kilis’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 35,7°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2016 Yılı AĞUSTOS Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Ağustos 2016’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.