Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2015 Yılı Haziran Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2015 yılı Haziran ayında ortalama sıcaklıklar; Balıkesir, Bursa, Bilecik, Ege bölgesinin kıyı kesimleri, Akdeniz bölgesinin orta ve doğu kesimleri, İç Anadolu Bölgesinin doğusu, Karadeniz bölgesinin Düzce, Zonguldak, Bayburt, Giresun ve Ordu dışında kalan kesimleri, Doğu Anadolu bölgesinin kuzey ve doğusu dışında kalan kesimleri ile Güney Doğu Anadolu bölgesinin Kilis ve Ceylanpınar dışında kalan kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, Doğu Anadolu bölgesinin kuzey ve doğusu ile Ordu ve Giresun dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde yurdumuzun diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. Haziran ayında en düşük ortalama sıcaklık 13,8 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,2 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Balıkesir, Bilecik Bursa dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,9°C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 22,2°C olarak Edirne’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Dikili, Edremit, Kuşadası, Bodrum Çeşme ve Milas dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,5°C olarak Afyonkarahisar’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,3°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Alanya, Anamur, Antalya, Fethiye, Mersin, Silifke, Hatay ve İskenderun dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 17,0°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,6°C olarak Silifke’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Yozgat, Sivas, Gemerek ve Kangal dolaylarında mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15,2°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 19,3°C olarak Konya’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Düzce ve Zonguldak dolaylarında mevsim normallerinin altında, Bayburt, Giresun ve Ordu dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,5°C olarak Şebinkarahisar’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,4°C olarak Ordu’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar bölgenin kuzey ve doğusunda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 13,8°C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,0°C olarak Iğdır’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Kilis ve Ceylanpınar dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,8°C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 30,2°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2015 Yılı Haziran Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Haziran 2015’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir.

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

35

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51