Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2014 Yılı EYLÜL Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2014 yılı Eylül ayında ortalama sıcaklıklar; Karadeniz kıyıları, Akdeniz ve güney Ege kıyıları ile Van ve Iğdır dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde, Mardin ve Kilis dolaylarında mevsim normallerinin altında gerçekleşirken Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Eylül ayında en düşük ortalama sıcaklık 12,7 ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,4 ºC ile Cizre’de tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Sarıyer, Kumköy ve Şile dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 18,8 °C olarak Bilecik’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,3 °C olarak Çanakkale’de gerçekleşmiştir

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bodrum ve Kuşadası civarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,8 °C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 25,6 °C olarak Marmaris’te gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Anamur, Antalya, Fethiye, Finike, Manavgat ve Silifke dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 16,6°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 26,9 °C olarak Mersin’de gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 14,6 °C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 19,8 °C olarak Kırşehir’de gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 15,6 °C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,8 °C olarak Rize’de gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Iğdır ve Van dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 12,7 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 23,0°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Mardin, Kilis ve İslâhiye dolaylarında Mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 23,1 °C olarak Gaziantep’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 28,4°C olarak Cizre’de gerçekleşmiştir.

2014 Yılı EYLÜL Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Eylül 2014’de 2 merkezde yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmiştir.

Merkez Uzun Yıllar EYLÜL
Maksimum (°C)
EYLÜL 2014
Maksimum(°C)
FARK
(°C)
Sivas 34.8 35.7 0.9
Bayburt 33.3 33.7 0.4

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama MaksimumDünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2014

22

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51