Türkiye Geneli
Günlük Hava Tahmin Raporu

Raporlar Türkiye Geneli | Adana | Afyonkarahisar | Ankara | Antalya | Diyarbakır | Elazığ | Erzurum | Eskişehir

  İstanbul | İzmir | Kayseri | Konya | Samsun | Trabzon | Van


Periyodu Yayın
Başlangıç :30.01.2015-12:00 Tarihi :30.01.2015
Bitiş :31.01.2015-12:00 No :89
Öğleden Sonra Yurtta Hava Akşam Yurtta Hava
Gece Yurtta Hava Sabah Yurtta Hava
METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın batısı, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Malatya, Hakkari ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak yağış, Malatya ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; gece saatlerinden sonra Muğla, İzmir, Çanakkale'nin güneyi ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli (21-50 mm) olması tahmin ediliyor. Rüzgarın; İç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (40-80 km/s), Kuzey Ege ve Marmara’da tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI :Kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı, doğu bölgelerde doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (40-80 km/s), Kuzey Ege ve Marmara’da tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; gece saatlerinden sonra Muğla, İzmir, Çanakkale'nin güneyi ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli (21-50 mm) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Sel, Su baskını, Heyelan, Ulaşımda aksamalar, Yıldırım vb.) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (40-80 km/s), Kuzey Ege ve Marmara’da tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Kar erimeleri, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olmak üzere iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.
ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesi beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin batısının yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren Çanakkale'nin güneyi ile Balıkesir'in batı kesimlerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. Rüzgarın bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına (40-70 km/saat), öğle saatlerinden sonra tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)
BURSA Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sağanak yağışlı 12
EDIRNE Çok bulutlu ve yağmurlu 10
İSTANBUL Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) Avrupa Yakası sağanak yağışlı 15
KIRKLARELI Çok bulutlu ve yağmurlu 12
EGE Parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinden itibaren Muğla ve İzmir çevrelerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. Rüzgarın bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına (40-80 km/saat), kuzeyinde tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
A.KARAHISAR Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sağanak yağışlı 8
IZMIR Öok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. 13
MANISA Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 13
MUĞLA Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. 9
AKDENİZ Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yarın (Cumartesi) Antalya'nın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin batısında güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
ADANA Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 13
ANTALYA Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; yarın (Cumartesi) doğu kesimlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 14
HATAY Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 12
MERSIN Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 13
İÇ ANADOLU Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Niğde ile yarın (Cumartesi) Ankara, Çankırı, Konya, Karaman çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; gece saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
ANKARA Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) hafif yağmurlu 9
CANKIRI Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) hafif yağmurlu 9
ESKISEHIR Parçalı ve çok bulutlu 11
KONYA Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) hafif yağmurlu 10
BATI KARADENİZ Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; gece saatlerinden sonra güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
BOLU Parçalı ve çok bulutlu 10
DÜZCE Parçalı ve çok bulutlu 13
KARABÜK Parçalı ve çok bulutlu 11
ZONGULDAK Parçalı ve çok bulutlu 16
ORTA ve DOĞU KARADENİZ Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinden sonra Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
AMASYA Parçalı ve çok bulutlu 2 11
SAMSUN Parçalı ve çok bulutlu 6 16
TOKAT Parçalı ve çok bulutlu 2 12
TRABZON Parçalı ve çok bulutlu 7 14
DOĞU ANADOLU Parçalı ve çok bulutlu, Malatya, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
ERZINCAN Parçalı ve çok bulutlu 5
ERZURUM Parçalı ve çok bulutlu -1
KARS Parçalı ve çok bulutlu -2
MALATYA Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde karla karışık yağmurlu 4
GÜNEYDOĞU ANADOLU Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar batısı ile Mardin çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
DIYARBAKIR Parçalı ve çok bulutlu 10
GAZIANTEP Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar sağanak yağışlı 7
SANLIURFA Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar sağanak yağışlı 12
SIIRT Parçalı ve çok bulutlu 11
DENİZLERDE HAVA
Kuzey Ege'de tam fırtına, Batı Karadeniz'in batısında kuvvetli fırtına; Marmara ve Güney Ege'de fırtına, Batı Akdeniz'de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.
KARADENİZ Hava: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Batı Karadeniz'in batısı yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/saat ), gece 4 ila 6 (30-50 km/saat), batısı güneybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/saat), akşam saatlerinde 6 ila 8 (50-75 km/saat), gece saatlerinde 7 ila 9 (60-90 km/saat), Doğu Karadeniz'de doğu ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/saat ), gece 4 ila 6 (30-50 km/saat) kuvvetinde; Dalga Yüksekliği: 1,0 ila 2,0m gece 2,5m Batı Karadeniz'in batısında 4,0 ila 5,0m, Görüş Mesafesi: İyi, fırtınada zayıf.
MARMARA Hava : Parçalı ve çok bulutlu, batısı sağanak yağışlı, Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/saat), akşam saatlerinden sonra 6 ila 8 (50-75 km/saat) kuvvetinde; Dalga Yüksekliği: 2,0 ila 2,5m gece 3,0 ila 3,5m, Görüş Mesafesi: İyi, yağış anında orta, fırtınada zayıf.
EGE Hava: Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneybatıdan, Kuzey Ege'de 6 ila 8 (30-50 km/saat), akşam saatlerinde 7 ila 9 (60-90 km/saat), akşam saatlerinden sonra 8 ila 10 (75-105 km/saat); Güney Ege'de 4 ila 6 (30-50 km/saat), akşam saatlerinden sonra 6 ila 8 (50-75 km/saat) kuvvetinde, Dalga Yüksekliği: 2,0 ila 3,0m akşam saatlerinden itibaren kuzeyinde 5,5 ila 6,5m Görüş Mesafesi: İyi, yağış anında orta, fırtınada zayıf.
AKDENİZ Hava: Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/saat), akşam saatlerinden itibaren güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/saat), gece saatlerinde 5 ila 7 (40-60 km/saat); Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan, doğusu güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/saat) kuvvetinde; Dalga Yüksekliği: 1,0 ila 2,0m batısında akşam saatlerinden sonra 2,0 ila 3,0m; Görüş Mesafesi: İyi, yağış anında orta.
VAN GÖLÜ Hava: Parçalı ve çok bulutlu; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğu, akşam saatlerinde güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/saat) kuvvetinde; Dalga Yüksekliği: 0,25 ila 0,5m; Görüş Mesafesi: İyi.
Uyarı


Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2015

35

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51