Zirai Tahmin Raporu 26.11.2022 - 30.11.2022

İletişim: (0312) 302 2497 - (0312) 302 2660 - (0312) 302 2635 - zirai@mgm.gov.tr

Bölge 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Türkiye Zirai Bölgeler Haritası

1. BÖLGE

Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Bolu, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Kırıkkale, Uşak.

Cumartesi günü bölgenin orta güneyi hariç tamamı, Pazartesi ve Salı günleri güneybatısı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve batı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta geç kalmış güzlük ekim işleri en kısa zamanda tamamlanır. Yağışlar gecikirse, sulu alanlarda çıkış sulaması yapılır. Köstebek ile mücadele edilir. Yazlık hububat ekimi yapılacak alanlarda sürüm yapılır. Çeltikte hasat sona erer, kurutma ve pazarlama yapılır. Kışlık mercimek ekilir. Sanayi Bitkilerinde baharda ekim yapılacak alanların sürümü yapılır. Geciken şeker pancarı sökümü en kısa zamanda bitirilir. Bölgenin batı kesiminde tütün ekilen alanların sürümü yapılır. İstifteki tütünlerin bakımına devam edilir.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde organik ve fosforlu gübreleme yapılır. Sürümler bitirilir. Ağır havalarda hayvan otlatması yapılmaz.

Meyve bahçelerinde ve fidanlıklarda, bahçe temizliği, gübreleme ve toprak işlemesine devam edilir. Toplu ve kapama meyve bahçesi tesis edilecek yerlerde fidan yerleri işaretlenir ve çukurlar açılır.

Bağcılıkta çiftlik gübresi verilir Bağ tesis edilecek yerler krizma yapılır.

Sebzecilikte kışlık sebzelerin bakımı ve hasadı yapılır. Lahana kelebeğine karşı mücadeleye devam edilir.

Haritaya Dön

2. BÖLGE

Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Isparta.

Pazar günü bölgenin güney orta kıyıları, Pazartesi ve Çarşamba günleri güneydoğusu hariç tamamı, Salı günü bölge geneli yağmurlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta tohum ilaçlaması yapılır. Hububat ekimine devam edilir. Tarla faresi mücadelesi yapılır. Bakla ekimi yapılır. Geçen aylarda hasadı yapılan baklagil ürünlerinin kurutma ve pazarlaması yapılır. Toprak işlenir. Pamukta son toplama yapılır. Pembe kurt mücadelesi ve sap sökümü setrilizasyon, fumügasyon işlemleri yapılır. Şeker pancarı söküm işleri tamamlanır. Şeker pancarı alanları hububat ekimine hazırlanır.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde çiftlik gübresi verilir. Yem bitkilerinin ekim işlerine devam edilir. Silajlar doldurulur.

Meyvecilikte çiftlik gübrelemesi ve toprak işlemesine devam edilir. Fidan çukurlarının açılmasına devam edilir. Hasadı yapılan meyvelerin tasnif, pazarlama ve muhafazası yapılır. Mandalina hasadına devam edilir. Tohum tavaları hazırlanır, gübrelenir, tohumlar ekilir. Kışlık budamaya başlanır. Meyve bahçelerinde hastalık ve zararlıları bir yıl sonraya aktarabilecek bitki artıklarının ortadan kaldırılmasına devam edilir. Zeytincilikte güz sürümü yapılır. Çukur açma işine devam edilir. Siyah zeytin toplama işine başlanır. Yağlık çeşitlerde dip zeytinler toplanır, yine yağlık çeşitlerde zeytin sineği mücadelesine devam edilir.

Bağcılıkta çiftlik gübrelemesi ve toprak işlemesi yapılır. Aralama işine başlanır. Yapraklar yarı yarıya sararıp düşmeye başlamayan bağlarda aralama yapılır. Aralama ile asma üzerinde oduna kaçmış ve uzamış dallar kesilir. Esas budama daha sonraya bırakılır. Bu suretle asmanın daha geç uyanması ile ilkbaharın tehlikeli donlarını atlatması sağlanmış olur. Don tehlikesi olmayan yerlerde aralama ve budama aynı anda yapılabilir.

Sebzecilikte yazlık sebze yerlerinin çiftlik gübresi ile gübrelenmesine ve toprak işlemesine devam edilir. Elde edilen tohumların kurutulması, ambalaj ve muhafazası yapılır. Kışlık sebzelerin bakımına, hasat ve pazarlama işlerine devam edilir. Lahana kelebeği, lahana kabuklu renkli böceği ve yaprak bitleriyle mücadelelere devam edilir.

Haritaya Dön

3. BÖLGE

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Düzce.

Cumartesi günü bölgenin ortası ile doğusu, Pazartesi ve Çarşamba günleri ortası ile batısı, Salı günü bölge geneli yağmurlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububat ekimine devam edilir, güzlük ekimler bu ayda bitirilir. Fare mücadelesi yapılır. Yıl içinde elde edilen kuru tütünlerin tavan veya tütün muhafazası ile ilgili ayrılmış odalarda bakımları yapılır. Bakım esnasında güneş ışığına maruz kalmamalarına dikkat edilir. Ambar zararlılarına karşı mücadele yapılır. Şeker pancarı sökümüne devam edilir, sökülen pancarların tepe temizlikleri yapıldıktan sonra nakli yapılır. Pancar sökme işi bu ay içinde tamamlanır, pancar alanları hububat ekimi için hazırlanır.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde müsait havalarda meraların bozulan çitleri yenilenir. Çiftlik gübresiyle veya kompoze gübreyle meraların gübrelenmesi yapılır. Ağır havalarda meraya hayvan sokulmaz.

Meyvecilikte gübreleme ve sürüm işine devam edilir. Genç meyve bahçelerinde şekil budamalarına başlanır. Fidanlıklarda söküm ve hendekleme işlerine başlanır. Fidan sevk ve nakil işlerinde karantina kontrolleri yapılır. Yaprakları tamamen dökülmüş meyve ağaçlarında kış mücadelesine başlanır. Şeftalilerde glok hastalığına karşı %2’lik bordo bulamacı veya hazır bakırlı ilaçlarla mücadele edilir. Zeytincilikte teraslar onarılır, meyilli arazilerde zeytinlik kurulacaksa tesis öncesi teraslar yapılır. Dip zeytinler toplanır, toplama işini müteakip çiftlik gübresi verilir ve toprağa karıştırılır. Yeşil gübreleme için tohum ekimi yapılır.

Bağcılıkta gübreleme ve sürüme devam edilir. Asma çubuğu fidanlıklarında söküm ve hendekleme işlerine başlanır. İznik çevresindeki bağlarda müşküle üzümü, üzeri ince plastik torbalar içerisine alınarak asma üzerinde muhafaza edilir.

Sebzecilikte lahana, karnabahar, turp, marul, ıspanak, kereviz ve pırasa hasadına devam edilir. Bahçede kalmış tüm yazlık sebzelerin hasadı tamamlanır. Yazlık sebzelerden artakalan sap artıkları temizlenerek, parsellerde toprak işlemesine başlanır.

Süs Bitkilerinde fidan dikimine başlanır. Yaprağını döken süs çalılarında budama uygulanır, çelik alınır. Kışlık soğanların dikimine devam edilir. Saksılı süs bitkilerinde gübrelemeye devam edilir.

Haritaya Dön

4. BÖLGE

Antalya, İçel, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis.

Cumartesi günü bölgenin doğusu, Pazartesi ve Salı günleri batısı, Çarşamba günü güneybatısı ile güneydoğusu sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetlice eseceği tahmin edilmektedir. Üreticilerin ilaçlamada rüzgarı dikkate almaları önerilir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta buğday, arpa ve yulaf ekimine devam edilir. Ekimle birlikte fosforlu gübrenin tamamı, azotlu gübrenin 1/3 ü verilir. Hasat edilen ikinci ürün mısırın pazarlama faaliyetlerine devam edilir. Çeltiklerde hasat ve harman işleri bitirilir, pazarlama işine devam edilir. Ambardaki soyanın bakımına devam edilir. Bakla ve mercimek ekimine devam edilir. Ay sonunda ekim işi bitirilir. Ekimle birlikte fosforlu gübre verilir. Pamuk ikinci ve üçüncü el hasatlar tamamlanır. Hasadın tamamlandığı tarlalarda saplar kesilir ve sürüme geçilir. İkinci ürün yer fıstığında harman işleri yapılır, pazarlamaya başlanır.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde çiftlik ve fosforlu gübreleme yapılır. Fiğ ekimi yapılır. Yoncada yarım kalan biçimler tamamlanır.

Meyvecilikte organik, fosforlu ve potaslı gübreleme yapılır ve sürüm işine devam edilir. Karaleke hastalığına karşı kültürel tedbirler uygulanır, yere dökülen hastalıklı yapraklar yakılır. Turunçgillerde yeterli yağış olmazsa sulama yapılır. Hasada devam edilir. İhtiyaç varsa organik gübre (çiftlik gübresi), fosforlu ve potaslı gübreleme yapılır. Ay ortasında mikroelement uygulamasına son verilir. Meyveli ağaçlara çatal verilir. Soğuk ve dondan koruma önlemleri alın. Uçkurutan, antraknoz, turunçgil dal yanıklığı, meyvelerde kara çukur ve kahverengi meyve çürüklüğü hastalıklarından korunmak için %1 bordo bulamacı atılır. Akdeniz meyve sineği mücadelesine devam edilir. Çeşitli nedenlerle dökülen meyveler toplanıp, bahçenin dışında imha edilir. Fare ve diğer kemirgenlerle mücadeleye devam edilir. Sofralık yeşil zeytin hasadına devam edilir. Daha erken siyahlaşan sofralık zeytinliklerin hasadına başlanır. Bu ay içinde zeytin ağaçlarının ihtiyacı olan potaslı ve fosforlu gübreler verilir. Bahçe kurulacak yerlerde delice (yabani zeytin) aşılı veya çelikten yetiştirilmiş fidan dikimlerine bu ay başlanabilir. Erken yağmurlardan sonra dikim yapılır. Antep Fıstığında bir yıl önce yapılan aşıların tırnakları kesilir. Budamaya devam edilir. Bahçenin temizliği ve sürümü tamamlanır. Karagöz kurdu ile mücadele için budama artıkları 8-10 ağaca bir demet veya küme hesabıyla bahçe içine bırakılır.

Bağcılıkta gübreleme, sürüm ve aralama yapılır.

Kışlık sebzelerin bakım ve hasadına devam edilir. Taze soğan ekimi yapılır. Örtü altı ser yetiştiriciliğinde, biberlerin bakım işleri ve sulaması yapılır. Çaplama ile birlikte çok hafif boğaz doldurulur. Yaprak bitleri ile mücadele ve fungisitlerle koruyucu ilaçlama yapılır. Sera sebze hastalıklarına karşı ilaçlamalar 7-10 gün ara ile tekrarlanır.

Haritaya Dön

5. BÖLGE

Artvin, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Erzincan.

Cumartesi günü kuzeyi kuvvetli olmak üzere bölge geneli, Pazar günü güneybatısı hariç tamamı, Çarşamba günü güneydoğusu karla karışık yağmurlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın güney ve doğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta güzlük ekimler ay içinde tamamlanır. İlkbaharda yazlık ekim yapılacak yerlerin sürümü yapılır. Ekimde kullanılan tohumluklar ilaçlanır, ekimle birlikte gübre verilir. Fare mücadelesi yapılır.

Meyvecilikte hasat işleri tamamlanır. Gübreleme ve toprak işlemeye devam edilir. Yaşlı ağaçlarda seyreltme ve aralama budaması yapılır. Tohum tavalarından sökülen çöğürlerin kök ve taç tuvaleti yapılarak demet halinde hendeklenir. Fidan söküm ve dikimi yapılır.

Bağcılıkta kümbet yapılır. Gübreleme ve toprak işlemeye iyi havalarda devam edilir.

Haritaya Dön

6. BÖLGE

Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Bitlis, Van, Hakkari, Muş, Bingöl.

Cumartesi günü güneydoğusu şiddetli, ortası kuvvetli olmak üzere Cumartesi ve Çarşamba günleri bölge geneli, Pazar günü kuzeydoğusu, Salı günü güneydoğusu sağanak yağışlı, doğusu karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın güney ve doğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta güzlük ekime devam edilir. Ekilecek tohumlar sürmeye karşı ilaçlanır, ekimle birlikte gübre verilir. Kışlık mercimek ekimi, baharda baklagil ekilecek alanların sürümü yapılır. Pamukta son ellerin kırımı yapılır. Pamuk sapları toplanır. Tarla hububat ekimi için sürülür.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde sulama işine son verilir. Balyalama işleri tamamlanır. Balyalar depolama yerlerine taşınır. Tohum yatağı hazırlanan yerlere kışlık yem bitkilerinin ekimi yapılır. Yem çeşitlerine göre hayvan otlatılmasına ara verilir.

Meyvecilikte aralama budaması yapılır. Fidan sökümü ve hendeklenmesi yapılır, iklimin yumuşak geçtiği yerlerde dikime başlanır. Gübreleme ve toprak işlemeye devam edilir. Zeytincilikte gübreleme, toprak işlemi, teraslama yapılır. Hasat yapılır. Yaşlı zeytinliklerde ağaç gövdelerindeki yosunlar kazınarak kireç, kükürt ve bordo bulamacı sürülür. Antep Fıstığında budama işleri yapılır. Fıstık yazıcı böceği tuzakları kurulamaya başlanır.

Bağcılıkta gübreleme ve toprak işlemeye devam edilir. Boğaz doldurma yapılır. Bağ tesis edilecek yerler krizma yapılır.

Haritaya Dön

7. BÖLGE

Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Karabük.

Cumartesi günü doğu kıyıları şiddetli, doğu iç kesimleri kuvvetli olmak üzere bölge geneli, Pazar günü güneybatısı hariç tamamı yağmurlu ve sağanak yağışlı, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve batı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta tohumluk ilaçlamasına ve güzlük ekimlere devam edilir. Fare mücadelesi, ambar zararlılarına karşı ilaçlama yapılır. Kendirin havuzlamasına başlanır, patates, şekerpancarı hasadı bitirilir.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde İç kesimlerde ilk sürüm yapılır, sahil kesimlerde ekime devam edilir. Ekim yapılan yerler çille çevrilir. Eski tesis yoncalıklara diskharrow yol durumuna getirilerek toprak çizilir ve fosforlu gübre verilir.

Meyvecilikte toprak işlemeye ve çiftlik gübresi atılmasına, fidan çukurlarının açılmasına devam edilir. Budamaya başlanır. Yeni fındıklık tesisinde kullanılacak sürgünler sökülür ve dikime başlanır. Zeytincilikte fidanlarının dikimine ve sofralık siyah zeytin hasadına başlanır, toprak işleme ve gübreleme yapılır. Çayda köklü çeliklerin dikimine devam edilir. Çayı gençleştirmek ve iyi ürün almak için toprak yüzeyinden 30-35 cm. yükseklikten kesilir.

Bağcılıkta son turfanda üzümler toplanır. Çiftlik gübresi verilir. Toprak işlemeye devam edilir.

Kışlık sebzelerin bakımı yapılır, hasat ve pazarlama işlerine başlanır.

Haritaya Dön

8. BÖLGE

Amasya, Tokat, Sivas, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Tunceli.

Cumartesi günü kuzeybatısı kuvvetli olmak üzere bölge geneli yağmurlu, karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan günlerde kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta güzlük ekime devam edilir. Kullanılan tohumluk ilaçlanır, ekimle birlikte gübre verilir. Çeltikte kurutmaya ve pazarlamaya devam edilir. Tarla faresi mücadelesi yapılır. İlkbaharda ekimi yapılacak sanayi bitkilerinin yerleri derince sürülür.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde yem bitkisi ekilecek alanların sürümü, kışlık fiğ ekimi, eski tesis ve yoncalıkların gübrelemesi yapılır.

Meyvecilikte yaşlı ağaçlarda seyreltme ve ayıklama yapılır. Ağaçlar %2’lik bordo bulamacı ile ilaçlanır. Fidan söküm ve dikimi, fosforlu gübreleme yapılır. Kayısı, kiraz, vişnede yaprak delenle mücadele edilir.

Bağcılıkta çiftlik gübrelemesi ve sonbahar toprak işlemesi, yeni bağ tesis edilecek alanlarda krizma yapılır.

Haritaya Dön

9. BÖLGE

Afyonkarahisar, Konya, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri.

Cumartesi günü bölgenin doğusu, Salı günü kuzeybatısı yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetlice eseceği tahmin edilmektedir. Üreticilerin ilaçlamada rüzgarı dikkate almaları önerilir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta geçen ay ekim yapılan yerler kontrol edilir. Çıkış olmayan yerlere aşılama yapılır. Geç kalan ekim en kısa zamanda tamamlanır. Yazlık hububat ekimi yapılacak arazilerde sürüm yapılır. Fare mücadelesi yapılır. Geciken şeker pancarı sökümü ve nakli en kısa zamanda bitirilir. Kışlık haşhaş ekimine ay sonuna kadar devam edilir.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde yem bitkisi ekilecek alanların sürümü yapılır. Yoncalara fosforlu gübre atılır.

Meyvecilikte ağaç diplerindeki artıklar temizlenir. Hasat esnasında kırılan dallar kesilir. Gübreleme ve toprak işleme yapılır. Yeni kurulacak bahçelerde fidan yerleri işaretlenir ve çukurlar açılır. Fidan sökümü ve hendekleme yapılır.

Bağcılıkta çiftlik gübrelemesi, toprak işleme, göz doldurma, yeni bağ tesis edilecek yerler krizma yapılır.

Sebzecilikte lahana, pırasa, ıspanak, turp, havuç gibi kışlık sebzelerin hasadına devam edilir. Bakım işleri, toprak işleme, artıkların imhası yapılır.

Başa Dön