Son Nispi Nem Değerleri

Ölçüm Zamanı Bu Sabah Ölçülen


Nispi nem bitkiler için en az yağış kadar önemli bir meteorolojik parametredir. Hava nispi nemi bitkilerin büyüme ve gelişmelerine, verimlerine, ürün kalitesine, sulama miktarına ve sıklığına, tozlanmaya, meyve tutumuna, terlemeye ve buharlaşmaya etki eder.

Bitki tür ve çeşitlerine göre değişmekle birlikte genel olarak en uygun nem isteği %60-80’dir.

Nemin azalması durumunda bitki bünyesinden terleme ile su kaybı artacağından büyüme ve gelişme azalır; meyvelerde büzüşmeye, koflaşmaya, kendine özgü rengin tam olarak oluşmamasına, kaba yapıya, lif oranının artmasına, tat ve aroma maddelerinin azalmasına, çiçeklenme döneminde dişicik tepesinin kurumasına, çiçek tozlarının çimlenememesine dolayısıyla meyve tutumunun azalmasına, küçük meyve dökümünün artmasına neden olur. Buharlaşma artacağından sulama kısa aralıklarla yapılır ve sulama da daha fazla su kullanılır.

Nemli bölgelerde yetişen bitkiler yumuşak, gevrek, tat ve aroma maddeleri bakımından zengindir. Yüksek nispi nem; külleme, midiyö, monilya, karaleke vb. hastalıklar ile meyve kabuğu üzerinde pas gibi fizyolojik bozuklukların çıkmasına, çiçek tozları taşınamayacağından tozlanmanın engellenmesine neden olur. Yüksek nem bitkilerde entümesansa (bitkinin toprak üstü kısımlarda meydana gelen çıkıntılar), ballı madde salgılanmasına neden olur. Hasat zamanındaki yüksek nispi nem hasadı geciktirir. Özellikle tahıllarda nem yüksek olduğunda hasat yapılmamalıdır. Hasattan sonraki nem ürünlerin muhafaza sürelerini kısaltır.Dünya Meteoroloji Teşkilatı - WMO Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi - ECMWF Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı - EUMETSAT H-SAF WMO Dünya Hava Tahmini Bilgi Servisi WMO Kuvvetli Hava Olayları Bilgi Merkezi Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı

TSE 9000 Akreditasyon Sertifikası Bu site görme engelli dostudur Devletin Kısayolu Ulusal Ulaştırma Portalı T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)

©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2016

34

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören/ANKARA TEL:+90 312 359 75 45 FAKS:+90 312 360 25 51