"Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın!"

Meteorolojik Uyarılar veya Değerlendirmeler

Meteorolojik Değerlendirme

Tarih:13 Ekim 2017 Cuma    Saat:12:00    Uyarı No:278    Uyarı Kodu:Normal

Beklenen Meteorolojik Hadise

Yurdumuzun Kuzey Kesimlerinin Karadeniz Üzerinden Gelecek Yağışlı Sistemlerin Etkisine Gireceği Tahmin Ediliyor!

Genel Durum

Doğu Karadeniz’de Beklenen Şiddetli yağışlara Dikkat !

13.10.2017 Cuma

Yurdumuzun kuzey kesimlerinin yarın (14.10.20017 Cumartesi) kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Yarın (Cumartesi) Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Kuzey Ege’nin iç kesimlerinde yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

15.10.2017 Pazar günü Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin, Ardahan, Sinop, Bartın ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinin yağışlı diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Rize ile Artvin’in kuzey ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in yüksek ve dağlık kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

16.10.2017 Pazartesi günü Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir sistem ile Karadeniz bölgesi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların Doğu Karadeniz’de Giresun ve Trabzon’da kuvvetli (21- 50 mm), Rize ve Artvin’in kuzeyinde şiddetli ve aşırı (100 mm ve üzeri) olmak üzere yağmur ve sağanak Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın da Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinde kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Yağışlı sistemin 17.10.2017 Salı günü Doğu Karadeniz kıyılarında etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Hafta sonuna kadar yurt genelinde yağış beklenmiyor.

Hava sıcaklıklarının yarın yağışlı sistemle birlikte kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü kuzeydoğu ve iç kesimlerde 2-5 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri altında seyredeceği, ancak önümüzdeki hafta başı pazartesi batı bölgelerde, hafta ortasında Çarşamba gününden itibaren iç bölgelerde artacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Oluşması Muhtemel Riskler

Ani Sel - Su Baskını - Heyelan - Çatı Uçması - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Buzlanma

Alınabilir Önlemler

Sellerden Korunma Yöntemleri | Fırtınadan Korunma Yöntemleri

Uyarı Yapan Merkez

Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü